top of page

Kizomba

Yalova Kizomba Dans Kursu / Yalova Dans Okulu

Angola'dan çıkan en ünlü müzik ve dans türlerinden birisidir.Angola dilinde anlamı  "Parti" demek olan Kizomba dansı Türkiye'ye yeni yeni girmeye başlamış popülerliğini arttırmıştır.

Aynı salsa'da olduğu gibi orijini Afro-Küba etkisine sahiip olan Kizombanın pek çok  figürü diğer Afrika danslarının da etkisini taşımaktadır.

Angola'nın uzun yıllar Portekizlilerin himayesinde kalması ve iç savaş sırasında  Kübalıların da ülkede bulunmasu ile ülkede Tango, Milonga,Son, Plena gibi diğer dans türleri de yayılmıştır. Bu türlerin birbiri ile olan etkileşimi ile Kizomba'ya "Afrika Tangosu " da denmektedir.

Kizomba'da Semba, Angola tipi merengue ve Klepanda müziğinin etkileri net olarak görülmektedir.Bu nedenle Kizomba müziği içinde yumuşak ve duygulara hitap eden tınılarla dolu Afrika ritm karışımlı bir tür olarak ortaya çıkmıştır.

Kizomba parnerli olarak vücudu çok fazla kasmadan yavaş ve akıcı şekilde yapılan bir danstır. Salon danslarının aksine, sürekli rutin olan bir temel adımı yoktur, öncelik, müzikle beraber hareket etmektir.Dört Beş hareketle bile Kizomba dansı yapılabilir. Ancak elbette farklı dansçıların yeni adımlar ve sitiller katması ile adımları çeşitliliği devamlı gelişmektedir.

yalova il temsilciliği.png
whatsapp_logo.png
bottom of page