top of page

Break Dance

Yalova Break Dance Dans Kursu / Yalova Dans Okulu

Break Dans; "sokak dansı" olarak da bilinen hiphop kültürüne ait dans türü. Breakdans, 1970’lerin sonlarında New York’un Bronx mahallesinde Siyah ve Hispanik gençler arasında başlayan ve kısa bir süre sonra dünyanın her yerine yayılan yarışmacı ve akrobatik bir sokak dansı şeklidir. Başlangıçta sadece yerde dans etme anlamına gelen breakdans, şu an electric boogie, locking, uprocking, popping ve diğer fantezi varyasyonları içeren bir kavram haline gelmiştir.
Dans edecekler bir daire oluşturur. Dans edecek kişi dairenin içine girer ve ritme ayak uydurmak için bir dizi ayak hareketi (footwork) yapar. Ardından yer hareketleri başlar: yerde sırt üstü veya kafa üstü dönmeler, ayak döndürmeler vs. Yer hareketlerinden sonra dansçı anlık bir fotoğraf (freeze) verir ve daireye katılır. Sıra bir başka dansçıdadır. Dansın bu basit formatı ilk fotoğraftan sonra ayak hareketlerinin ve yer hareketlerinin tekrar tekrar bağlanmasıyla uzatılabilir.
Break dance aracılığıyla günümüz gençliği;bir arkadaş grubuna üye olma, kendisini geliştirme, ifade etme, çevresine kabul ettirme, ve biriken enerjilerini bu güç, çeviklik gerektiren bu sportif dans aracılığıyla açığa çıkarma gibi pek çok temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Eğer sizde Break dans kursu ile ruhunuzu özgür bırakmak istiyorsanız en kısa zamanda bu derslere adınızı yazdırmaya başlayabilirsiniz.

Break Dance
whatsapp_logo.png
bottom of page